Bölgesel Eğitim Toplantısı – Konya

01 Haziran 2013 Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi

Toplantımız başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Endoüroloji Derneği

GÖRÜŞLER

Kursiyer Meslektaşlarımızın Duygu ve Düşünceleri
 
Konya’da Ürologlar 1 Haziran’da taş cerrahisine doydular.  Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi’nin ev sahipliğinde Endoüroloji Derneği’nin akademik katkılarıyla yapılan toplantıda, 3 tane canlı cerrahi gerçekleştirildi. Ve taş hastalığı üzerine yapılan konuşmalar oldu. Katılımcılar yalnızca Konya ve çevre ilçelerden gelen ürologlar değildi. Çorum’dan, Afyon’dan, Ankara’dan da endoüroloji meraklıları salona teşrif ettiler. İlk önce Meram Tıp Fakültesi Üroloji Bilim Dalı Başkanı Prof Dr. Mehmet KILINÇ ve Endoüroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Turhan ÇAŞKURLU’nun konuşmaları ile toplantı açıldı. Daha sonra Doç. Dr. Kadir CEYLAN ve Yard. Doç. Dr. Mehmet Mesut PİŞKİN taş prevelansı ve çocukluk çağı taş hastalığı ile ilgili konuşmalarını yaptılar. Bilimsel açıdan oldukça doyurucu olan ve katılımcıların sorularıyla canlandırdığı bu konuşmalardan sonra öğle yemeğine geçildi ve misafirler Konyanın meşhur etli ekmeğinin tadına baktılar. Öğleden sonraki seanslarda ilk önce ev sahibi Prof. Dr. Ahmet ÖZTÜRK 3 cm çapındaki bir taşa Perkütan Nefrolitotomi uyguladı ve taşsız olarak vaka sonlandı. Bu hasta üzerinden katılımcılarla drenaj katateri ve tipleri üzerine görüş alış verişi yapıldı. Daha sonra Prof. Dr. Ali ÜNSAL fleksible üreteroskopideki bilgi ve becerisini bizlerle paylaştı ve 1.5 cm çapındaki böbrek taşını başarı ile tedavi etti.  Son operasyonda ise henüz çok yeni sayılabilecek bir method olan mikroperkütan nefrolitotomi operasyonu idi.  8 yaşında bir hastada 1 cm böbrek taşına Doç. Dr. Mustafa Okan İSTANBULLUOĞLU tarafından uygulandı.  Tüm operasyonlar oldukça kısa bir sürede başarı ile tamamlandı. Günün sonunda tartışmalı vakalar üzerinde Prof. Dr. Turhan ÇAŞKURLU yönetiminde panalistler fikirlerini sundular.  
Mevlana diyarında böyle eğitici programların yapılması biz Konyalıları çok mutlu etti.   Şu anda 4 üniversite hastanesi olan çevre il ve ilçelerle yaklaşık 2 milyon nüfus gibi bir potansiyele sahip olan ilimizde bu tip organizasyonların tekrarlanmasını istiyoruz. 
 
Doç. Dr. Mustafa Okan İSTANBULLUOĞLU
Mevlana Üniversitesi Tıp Fakültesi – KONYA

Kendi adıma çok faydalı bir toplantı olduğunu düşünüyorum;  endoüroloji ile ilgili perkütan nefrolitotomi,  Mikro PNL ve RIRC  operasyonlar ülkemizde birçok merkezde yapılmaktadır. Ancak her üroloğun bu ameliyatlarla ilgili farklı teknik deneyim ve başlarından geçen değişik, ilginç komplikasyonların paylaşıldığı ve tedavide önerilerini sundukları güzel bir toplantı oldu. Vakaların seçilmesi, prezentasyonu ve zamanın kullanılması da  mükemmeldi. Organizasyonda emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum.
 
Saygılarımla, 
 
Dr. İbrahim KELEŞ
Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi – AFYON

Endoüroloji Derneğinin Konya’ da düzenlemiş olduğu bölgesel toplantıda yapılan PNL, RIRS, Mikro PNL canlı ameliyatları sayesinde hocalarımıza ameliyat esnasında rahatlıkla soru sorarak, ameliyatın kabul edilen genel teknik kuralları dışında kendi pratiklerinde uygulamış oldukları küçük gibi görünen ancak büyük kolaylıklar sağlayan ayrıntıları yakından görme ve tecrübelerinden yararlanma imkanı buldum. Kitaplardan okuyarak öğrenemeyeceğimiz bu teknik ayrıntıları bizimle paylaşan, bilgi ve tecrübesini bizden esirgemeyen saygıdeğer hocalarıma ve organizasyonda her türlü kolaylığı sağlayan Endoüroloji Derneği yönetimine teşekkür ederim. Ayrıca toplantı süresince göstermiş oldukları sıcak ilgilerinden dolayı tüm hocalarımıza şükranlarımı sunar bu tür toplantıların devamını dilerim. 
 
Saygılarımla , 
 
Dr. Erdem TEKİNARSLAN
Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi – KONYA

Endoüroloji Derneği Başkanlığı’na ,
 
Derneğiniz  katkılarıyla   Konya’da  gerçekleştirilen   Endoüroloji  toplantısına katılmaktan memnuniyet duyduğumu  belirtmek  isterim. Endoüroloji  alanında  son gelişmelere uygun  olarak  seçilen  konuların    canlı sunumları , detaylı  tartışmaları  doyurucu şekilde   eğitici olmuştur.  Emeği geçen  değerli hocalarımıza  teşekkür ederim Dernek faaliyetlerinin  Konya’da da  sürdürülmesini    arzulamaktayım. 
 
Dr. Arif Ali GENÇTÜRK
Konya Kızılay Hastanesi – KONYA

Konya bölgesel eğitim toplantısında konularında deneyimli cerrahlar tarafından perkütan, RIRC ve mikroperk olmak üzere 3 adet canlı ameliyat yapıldı  ve bunların püf noktaları  anlatıldı . Bunların ardından vaka tartışmaları oldu ki bu bölümde bilimsel yönden oldukça doyurucuydu. Bu tip eğitim toplantılarının daha sık periyotlarda yapılmasını arzu ederim.  Bizleri gayet sıcak bir şekilde ağırlayan Prof. Dr. Mehmet Kılıç , Prof. Dr. Ahmet Öztürk Doç. Dr. Kadir Ceylan  Doç. Dr. Okan İstabulluoğlu’na teşekkürlerimi sunarım.
 
Dr. Ömer BAYRAK
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi – ANKARA

1 Haziran 2013 tarihinde Konya’da yapılan Bölgesel Eğitim  Toplantısı’na katıldım. 1 günde neler olabilir diye düşünenler olabilir ancak endoüroloji camiasının üyeleri  ve hocalarımızın içtenliği ve  samimiliği mükemmel bir içeriğe dönüştü. İnteraktif eğitim,  Prof. Dr. Ahmet Öztürk hocamızın perkütan nefrolitotomi  operasyonu, Prof. Dr. Ali Ünsal hocamızın retrograd intrarenal cerrahi vakası   ve  en  son Doç. Dr. Okan İstanbulluoğlu hocamızın mikro perkütan nefrolitotomi  operasyonları  gerçekten  demonstratif idi. Taş ile ilgili herşey tekrar  edildi. Bu tür eğitim toplantılarını bıkmak bilmeden her bölgede tekrar  eden hocalarımıza şükran duyduğumu bir kez daha tekrar etmekten onur duyarım. 
 
Dr. Mustafa SUNGUR
Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi – ÇORUM

FOTOĞRAFLAR