3. PEDİYATRİK ÜROLİTHİYAZİS KURSU – İstanbul

07-08 Şubat 2014 Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi

Toplantımız başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Endoüroloji Derneği

GÖRÜŞLER

Günümüz ürolojisi gelişmekte sınır tanımıyor. Gün geçmiyor ki hastalar ve doktorlar için yeni bir gelişme olmasın. Ürolojik yeniliklere ayak uydurmak asistanlar için her ne kadar birlikte çalıştığı uzmanlara bağlı olsa da yapılan eğitim, seminer ve kurslar; canlı ameliyat kursu imkanları ile bu engeller aşılıyor.
3. Pediyatrik Ürolitiazis günleri, ilk ikisinin çıraklık ve kalfalık dönemi iken ustalığa evrilmiş, gün geçtikçe daha da yüksek sayıda katılım ve konu zenginliği ile gelişecek bir etkinlik.
ESRU olarak kaydı sırasında aracılık ettiğimiz ve görüştüğümüz tüm asistanlar ve yeni uzmanlar, özellikle de ülkemizin doğu kesiminde görev yapan meslektaşlarımız bu tarz eğitimlere ihtiyaç duyduklarını ve devamlı yapılan düzenli etkinlikler ve eğitimlere dönüşmesi yönünde fikirlerini belirttiler.
Konunun uzmanı yerli ve yabancı konuşmacılar katılan herkese ülkemizde de sıkça görülen çocuk yaşta taş hastalığı ile ilgili konuyu enine boyuna ele alarak bol taşlı iki gün yaşattılar.
Teşekkürler.


Dr. Zülfü SERTKAYA
Türkiye ESRU Başkanı
Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi – İSTANBUL


 

“3. Pediyatrik Ürolithiyazis Kursu” benim için her açıdan çok doyurucu olmuştur. Teorik oturumlar oldukça yerinde seçilmiş ve konunun uzmanı tarafından kısa süre içerisinde verimli bir şekilde özetlenmiştir. Canlı ameliyatlar ise katılabildiğim ilk gün benim açımdan çok yararlı oldu. Hem teknik, hem cerrahi teorik, cerrah ve ameliyathane organizatörü tarafından çok iyi aktarıldı. Bu arada bu çok verimli ve iyi organize edilmiş bu kursun ücretsiz olması ise tekrar tekrar teşekkürü hak etmektedir.

Emeği geçen hocalarıma tekrar teşekkür ederim, ellerinize sağlık.

Dr. Murat Uçar
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi – BURSA


 

Kursun bilimsel içeriği ve organizasyon mükemmeldi. Küçük çaplı bir kongre havasını yakalamıştı. Bilgi ve becerimize katkısı olduğu kanaatindeyim.

Dr. Cavit Ceylan
Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Üroloji Kliniği – ANKARA


 

3. Pediyatrik Ürolithiyazis Kursu. benim açımdan oldukça yararlı idi. bilimsel içeriği dolu ve ilgi çekiciydi. Canlı operasyonlar oldukça başarılı idi. emeği geçenlerin eline sağlık. Teşekkür ederim.

Dr. Mehmet Şerif Arslan
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi – DİYARBAKIR


 

Yapılan kursun fiziksel ve teknik altyapısı gayet iyi idi. Genel olarak kurs çok iyi hazırlanmış ve tarafıma faydalı olmuştur. Belirtmek istediğim seçilen vakalar çok demonstratif değil idi, bununda muhtemel nedeninin hasta bulmakta sıkıntı olması olduğunu düşünüyor ve kurs düzenleyicilerin elinde olmayan bir durum olduğunu düşünüyorum. Ancak vakaların aynı anda alınması ve salona bağlanmasındaki senkronizasyonda gecikmeler vakalara odaklanmamızda bize bir miktar sıkıntı yaratmıştır. bunlar dışında gayet başarılı ve iyi hazırlanılmış bir kurs idi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Kolay gelsin.

Asist. Dr. Beytullah Yağız
Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi – SAMSUN


 

Ev sahipliğini Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nin yaptığı 3. Pediyatrik Ürolitiyazis Kursu 7-8 Şubat 2014 tarihinde yoğun bir katılım ile gerçekleşti. Taş hastalığının endemik olduğu ülkemizde, tanı, tedavi ve takibi erişkinlerden farklı olan çocukluk çağı taş hastalığı önemli bir sorundur. Baş döndürücü hızla gelişen daha az invaziv cerrahi girişimler en çok çocuk hasta grubu için önem kazanmaktadır. Bu gelişmelerin güncellenmesi açısından düzenlenen bu kurs tüm Ürologlar için çok kıymetli idi.

Kurs süresince pediatrik taş hastalığına ait en son literatür bilgileri özetlenerek kursiyerlere aktarıldı. Canlı ameliyatlarda, geliştirilen son teknoloji cerrahi aletlerin kullanılması ile çok başarılı sunumlar yapıldı ve önemli noktalar vurgulandı. Karşıtlıklar ve zor olgular panelleri de kursa ayrı bir zenginlik kattı. Kurs süresince dikkat çeken bir hususta Türk bilim insanlarının hem teorik hem de pratik açıdan bu konuda uluslararası alanda söz sahibi olduklarını görmekti. Bunun göstergeleri de sunumlarda bahsi geçen ve kaynak gösterilen çalışmaların birçoğunun ülkemizden olması ve canlı ameliyatlarda izlenen başarılar idi. Tüm alt branşların konu olduğu kongrelerin yanında böyle spesifik konuların kurs formatında irdelenmesi sürekli tıp eğitimi açısından elzemdir. Pediatrik ürolojiye ilgi duyan bir hekim olarak özenli planlanmış bu kursun başarılı bir şekilde sonuçlandığını söylemeliyim. Eş başkanlar Dr. Abdullah Armağan ve Dr. Ali Ünsal nezdinde tüm emeği geçenleri tebrik ederim.

Dr. Fatih Yanaral
Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi – İSTANBUL