23. Applied Advanced Laparoscopic Urology Course – Atina – Yunanistan

31 Mayıs - 1 Haziran 2013 Elpen Experimental Research Center

Toplantımız başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Endoüroloji Derneği

GÖRÜŞLER

Endoüroloji Derneği’nin Yunanistan’lı meslektaşlarımızla birlikte düzenlemiş olduğu “23.  Applied Advanced Laparoscopic Urology Course’’ ‘a katıldım. Kurs organizasyonu çok başarılı idi. Üroloji’nin diğer bazı branşlara göre en önemli farklarından biri, cerrahideki teknolojik yeniliklerin en çok ve kolay uygulama alanı olmasından kaynaklanıyor. Hekimler olarak elbette teknolojik gelişme ve değişimlere ayak uydurmak arzusunda olmamız doğal. Ancak, karlılığı esas alan endüstrinin bize sunduğu yeniliklerin pratiğe yansımasında  etik, bilim ve akıl süzgecinden geçmesi  en temel koşul olmalıdır. Fayda-maliyet oranı açısından da değerlendirmemiz gerekir. 
Şartlar Türkiye’nin her tarafında eşit ve standardize olmadığından, kurslarda öğrenilenlerin hayata geçmesi açısından meslek içi eğitimlerin sürdürülebilir olması gerek. Burada Endoüroloji Derneği’nin  katalizör rolü oynayabileceğini düşünüyorum. 
 
Dr. Ali EROL
Göztepe Medical Park Hastanesi – İSTANBUL

Oldukça faydalı bir kurs oldu. Özellikle domuz üzerinde robotik cerrahi uygulaması benzersiz bir deneyimdi. Atina’da düzenlenen bu kursta bizi yalnız bırakmayan ve tecrübelerini bizimle paylaşan başta Prof. Dr. Ali İhsan Taşçı, Doç. Dr. Ali Serdar Gözen ve Doç. Dr. Cenk Gürbüz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim.
 
Dr. Uğur YÜCETAŞ
İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi – İSTANBUL

Atina’da yapılan 23. Applied Advanced Laparoscopic Urology Course, çok güzel organize edilmiş bir kurstu. Her katılımcıyla birebir ilgilenildi. Teorik ve pratik açıdan çok doyurucuydu. Bu organizasyonu yapan Endoüroloji Derneği’ne ve eğitmenlere çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bize konukseverlik gösteren Yunanlı dostlarımıza da teşekkür ediyorum.
 
Dr. Serhat DÖNMEZER
Göztepe Medical Park Hastanesi – İSTANBUL

Atina’ daki kurs gerçekten her aşaması titizlikle organize edilmiş son derece yararlı bir kurs olduğu görüşündeyim. Konuşmacılar konularına hâkimdiler ve sonderece güzel sunumlar oldu. Kursun düzenlendiği Enstitü binası bu konuda ileri derecede profesyonel araştırma laboratuvarlarının ve  son derece ergonomik eğitsel ameliyathanelere sahipti. Ayrıca çalışanları da;  bu konuda ileri derecede tecrübeliydiler. Genel olarak kurslarda izlediğimiz hayvan anestezisi sorunları, malzeme kısıtlılığı ve yeterli zaman ayırılamaması gibi olumsuzlukların hiçbirine rastlanmadı. Her kursiyer yeterli sürede yeterli operasyon yapma imkânına sahip olmanın dışında Da Vinci robotuyla operasyon yapma zevkine rahatlıkla ulaştık:)) buna hiçbir kursta bukadar rahat ulaşabileceğimizi zannetmiyorum. Kaldığımız otel ve transfer hizmetlerinde hiçbir eksiklik ya da aksama olmadı.
Emeği geçen herkese sonsuz teşekkür eder minnettarlığımı sunarım. 
 
Dr. Hakan AKDERE 
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi – EDİRNE