1E1 YERİNDE CANLI LAPAROSKOPİ KURSU – Gaziantep

16 Ocak 2014 Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi

Toplantımız başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Endoüroloji Derneği

GÖRÜŞLER

Endoüroloji Derneği 2013 – 2014 Eğitim programı dahilindeki “1E1 YERİNDE CANLI LAPAROSKOPİ KURSU” 16 Ocak 2014 tarihinde Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirildi. Kurs programımız, 6 kursiyerin katılımı ile sabah 08:30’da Tıp Fakültemiz merkez ameliyathanesinde başladı. Bir günlük programımızda 2 odada toplam 4 ameliyat gerçekleştirildi. Prof. Dr. İlker SEÇKİNER 1 laparaskopik transperitoneal radikal nefrektomi ve 1 retroperitonoskopik parapelvik kist eksizyonu, Doç. Dr. Sakıp ERTURHAN ise 2 adet laparaskopik transperitoneal radikal nefrektomi ameliyatlarını başarıyla tamamladılar.Kurs programında kursiyerlere öncelikle; kullanılan enstrümanlar, enerji kaynakları, hasta hazırlığı ve pozisyonu ile ilgili teorik bilgiler verildikten sonra port giriş yerleri, giriş teknikleri ve olası problemlerle ilgili pratik yaklaşımlar anlatıldı. Operasyonlar esnasında da; kursiyerlerin interaktif katılımı ile; anatomik detaylar, kullanılan ana manevra ve teknik ipuçları paylaşılarak operasyonlar sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Kursiyerlere sertifika törenini takiben yenilen akşam yemeği ile program tamamlandı.Laparaskopik cerrahi öğrenme ve uygulamak için yola çıkan hekimlerimiz için bu tür kursların çok yararlı olduğu kanaatindeyim. Çünkü; internet ortamında, CD’lerden ya da kongrelerdeki canlı cerrahilerde ( salondaki 300-500 kişinin arasında…) izlenen ameliyat görüntüleri bir yana, bu tür kurslarda katılımcı, 1’e 1, uygulayıcının yanıbaşında interaktif bir şekilde her şeyi sorarak öğrenme fırsatı yakalamaktadır. Ayrıca ameliyat ortamının içine girerek ve o havayı koklayarak aynı işi yapma konusunda da ekstra bir motivasyon kazanmaktadır şeklinde düşünüyorum.Tüm katılımcılara faydalı bir kurs olmuş olması dileğiyle, tüm Endoüroloji Derneği Yönetim kuruluna teşekkürlerimi sunarım.
Dr. Sakıp Erturhan
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi – GAZİANTEP


Herşeyden önce Endoüroloji Derneği’ne bizlere bu imkanı sunduğu için teşekkür ederim. Gaziantep’teki Laparoskopi kursunu gerçekleştiren abilerimize de gerek bilgi paylaşımları gerek misafirperverliklerinden ötürü ayrı ayrı teşekkür ederim.
Dr. Barış Saylam
Mersin Toros Devlet Hastanesi – MERSİN


16 Ocak 2014 tarihinde, Gaziantep Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı’nın düzenlemiş olduğu, 1e1 yerinde canlı laparoskopi kursuna katıldım. Başta Prof. Dr. İlker SEÇKİNER ve Doç. Dr. Sakıp ERTURHAN olmak üzere, tüm hocalarımız gerek operasyon öncesi, gerekse operasyon esnasında bize ellerinden geldiğince her konuda yardımcı oldular ve bilgilerini bizimle paylaştılar. Bu çok faydalı olan bilimsel etkinliği, öğle ve akşam yemeği ile taçlandırdılar. Endoüroloji derneğinin, bu tip etkili bilimsel faaliyetleri arttırarak devam etmesini temenni ederim. Saygılarımla.
Dr. Yener İnal
Gaziantep Şehit Kamil Devlet Hastanesi – GAZİANTEP


Endoüroloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na, Katılmış olduğum 1e1 laparoskopi kursundan çok faydalandım . Aralıklı olarak tanısal laparoskopik inmemiş testis araştırmasını 15 yıldan beri uygulamaktayım. 2007 den sonrada az da olsa böbrek kisti, nefrektomi gibi operasyonları yapmama rağmen bu kursta çok şey öğrendim. Değişik versiyonları görerek sanki kendim yapıyor gibi operatörün heyecanını yaşayarak haz aldım. Genç arkadaşlara genç iken hayal etmelerini, olmaz denen girişimlerin ileri yaşta rutin işler olduğunu göreceklerdir . Bu eğitimleri planlayanlar. Eğitimi verenler ve bu eğitimlere katılarak eğitim alanlar. Amatör ruhla fedakarlık yaparak bu eğitim programlarına destek veren tüm üroloji camiasına teşekkürü bir borç bilirim. Hepinizin eline sağlık.
Dr. Şahabettin Meto
Özel Primer Hospital – GAZİANTEP


Benim için çok yararlı oldu. Çalıştığımız bölgelerde bu tür toplantıların yapılmasının diyalog açısından da önemli olduğunu düşünüyorum. Emeği geçen herkese teşekkürler.
Dr. Yaşar Candan
Mersin Silifke Devlet Hastanesi – MERSİN


FOTOĞRAFLAR